HANDICAP LYCEUM PRAHA, HCL Praha o.s.

Občanské sdružení, které je členem České rady humanitárních organizací,
kolektivním členem Sdružení pro pomoc mentálně postiženým, čestným členem
spolku VLTAVAN Praha a patronem Domova Ráček o.p.s. v Rakovníku.

„Můžu se vás na něco zeptat?
Nosí permoníčci slipy, kalhotky nebo chodí na ostro?“

Starému horníkovi, který nás v příbramském Hornickém museu prováděl podzemní Prokopskou štolou „spadla čelist“. Náš Machík byl prvním návštěvníkem, který měl takový dotaz. A sádrový permoníček v koutě štoly se jenom uchechtával. Legračních příhod se však na našem vodáckém táboře v Líchovech zažilo nespočet. Ano, byl to už 19. tábor, tentokrát nazvaný opět po rybě - slapský

„OKOUN“ Okoun 2009

a konal se od 15.6. do 20.6.2009 v krásném prostředí rehabilitačního zařízení PROSAZ o.s. na Slapech. Dodejme, že za krásného počasí, ačkoliv týden předem a týden potom bylo chladno a deštivo. Jak říkáme „Pán Bůh nás má pořád rád“. Obdobně hezky totiž bylo i na 1.máje, kdy jsme v tomto zařízení odemykali řeku.

Okoun 2009 Okoun 2009

Týden, který utekl jako voda, byl nabit nejen náročným programem, ale i odpočinkem a relaxací. To neplatilo pro oddílové vedoucí, které byly šestnáct hodin denně na nohou a pečovaly o své svěřence skutečně nadstandardně. K dobré pohodě přispěla i výborná kuchyně a po tři večery i přídavek v podobě opékaných vuřtíků a slaniny na ohni. Někteří jedlíci (a to nejen naši dva dědci Majbík a Vladan) se vždy „nabouchali“ jak tuleni před zimou. Vydatně jim k tomu pomáhalo Stříbro, jak jsme přejmenovali naši asistentku Janu Stříbrskou, která nikoho nenechala hladem ani v noci. Ranní rozcvičky a brouzdání naboso v rose či plavání v bazénu pak nabrané kalorie trochu redukovaly; ale ne moc.

Jistě nejkrásnější zážitky byly s pádlem na vodě. Překrásné skály na druhém břehu přehrady lákaly k prozkoumání. Obepluli jsme skalnatý ostrůvek, našli překrásnou průrvu se skalní jeskyní, kde byl možná kdysi poklad a pak nechali soulodí čtyř raftů unášet větrem a proudem. Napínavý okamžik nastal, když chtěl AlBert nafotit a nafilmovat rafty ze skály. Vystoupit a vylézt na kluzkou skálu byla pro něj šichta, ale dostat ho zpět do člunu? Z toho měla Ilonka málem infarkt. Pravda, snímky jsou ale úžasné.

Okoun 2009 Okoun 2009

Vzhledem k tomu, že se Domov Ráček o.p.s. přihlásil k Evropskému roku „Tvořivosti a inovace 2009“ s celoročním projektem se stejným názvem, byly do táborového programu zahrnuty i dvě exkurze do technických zařízení. O Hornickém museu již padla zmínka. Byl to úžasný zážitek procházet štolami, projet se důlním vláčkem, nebo sjet po zadku na dřevěné skluzavce do dolu a prohlédnout si důmyslná technická zařízení na povrchu i pod ním. Obdivovali jsme i těžkou práci horníků. Druhým místem vybraném pro exkurzi byla Štěchovická přehrada a její elektrárna. Nebylo to poprvé, kdy jsme žasli nad tvořivostí českých inženýrů a dělníků a nostalgicky hleděli na kdysi známé značky jako ČKD. K překvapení našich průvodců to byla již třetí elektrárna (po Lipně a Orlíku), kterou jsme si uvnitř prohlédli. Pak jsme se vyfotografovali s řízkem v ruce u Kaplanovy turbíny, jako kdysi na Lipně u turbíny Francoisovy a výlet do Štěchovic jsme korunovali hodinovou projížďkou motorovou lodí od hráze Slapské přehrady až k Živohoštskému mostu.

Okoun 2009 Okoun 2009

V táborových příručkách se praví, že třetí den pobytu bývá kritický. Tak byl uprostřed týdne do programu zařazen odpočinek. Využili jsme místních rehabilitačních vířivek pro relaxaci, kterou si vzala na starost Markétka, Ilonka zase v tělocvičně cinkala tibetskými miskami a Lenka Jahůdka otevřela kosmetický salon. Kdo zrovna nic neměl na práci, tak se opaloval či plaval v bazénku. Žádná krize nepřišla.

Okoun 2009 Okoun 2009

Tradici jsme neporušili ani v pořádání olympiády PROBO OPEN HANDICAP. Byl to již devátý ročník a jak potvrdil náš sponzor Ing. Procházka, byl to ročník předposlední, tak jako byl předposlední devátý tenisový turnaj PROBO CUP, který probíhá vždy před naší olympiádou. Disciplíny jako skok do dálky a hod koulí zůstaly, pouze běh nebyl na 60 metrů, ale byl to „běh do vrchu“ a dal všem pěkně zabrat. Odměny, které pak předal sponzor však stály za to. Olympiády se opět zúčastnili naši kamarádi z Poděbrad, kam jezdíme střílet na jejich paintballovém „Boganově poháru“. Den byl zakončen u večerního ohně, o který pečoval Pavlík, s kytarami Míši Šmída a Jóžina Jiráska, bongy Majbíka a bubínkem Kuby a zpěvem.

Okoun 2009 Okoun 2009

Když jsme u názvu PROBO dodejme, že společnost PROBO BUS a.s. nám za smluvní sponzorskou cenu ponechala na táboře jejich nejnovější autobus s „naším“ Zdeňkem Dočekalem, který byl opět nejen dobrým řidičem, ale i pomocníkem a kamarádem.

Jistě nemusíme již po devatenácté opakovat, že všichni vedoucí a asistentky odvedli bezvadnou a náročnou práci bez nároku na odměnu. Všechny je pak „určitě potěšilo“, když rodiče zavolali, jak se děti mají, Ilonka půjčila mobil a ony do telefonu řekli ne to, co hezkého prožili, ale nějaký horror například: „já jsem utekla Ilonce Hruškové do lesa“ nebo „já tady piju pivo a včera byla búrka“ a do třetice „mně natekla voda do těch vodotěsných hodinek, co mi dal děda k Vánocům, ale AlBert říkal, že to půjde dát na rekreaci“. Proto jsme všichni po poslední večeři poseděli chvíli v jídelně u zmrzliny a zopakovali si, den po dni, co jsme krásného prožili. Ostatně stovky fotografií a několik hodin videozáznamu jsou toho důkazem. Uveřejníme je na webu.

Poděkování za náročnou práci si zaslouží:

Za finanční podporu děkujeme:

Děkujeme též Ivetě Peškové, ředitelce sdružení PROSAZ o.s. a člence správní rady HANDICAP LYCEA Praha o.s. a všem jejím zaměstnancům za ochotu a vytvoření příjemného prostředí.

Další fotografie na http://www.domovracek.cz/foto/

Video z pobytu: domovracek.cz

Josef J. Veselý / AlBert
email: hclpraha@volny.cz

© 2002 - 2011 HANDICAP LYCEUM Praha o.s.    design: Tomáš Hruška; hostováno na: http://hosting.blueboard.cz   HTML 4.01 STRICT