Poslední plavba Kryštofa Kolumba,

která se konala před 505 lety, měla na sv.Václava 2007 reprízu. Stejně jako Velký Admirál na karavele "Santa Maria", tak i bocmani, Ráčci, Sumečci, Hastrmánci a Klubáci i jejich přátelé, včetně delegace spolku VLTAVAN Praha, vypluli v nepříznivém počasí a v noci na lodi "Odra", splnit poslední úkol vodácké bojové hry nazvané "ČTYŘI PLAVBY KRYŠTOFA KOLUMBA". Byla to již druhá "bojovka"; tou první byla "ODYSEA", který skončila v létě 2003 ve Žraločí zátoce na Slapech. Připomeňme si :

Nepluli jsme v noci poprvé. Na letním táboře, nazvaném "Vodouch stříbřitý", jsme již v červnu vyzkoušeli, jaká je plavba na raftech za svitu měsíčku a jak se hledají trosečníci s pochodněmi na ostrůvcích. To nám ale sv. Petr zajistil skvělé počasí. Nyní si asi řekl, že štěstí jsme měli za poslední roky už dost a musíme taky ochutnat trochu lijáku, větru a vlnobití. Avšak díky tomu, že jsme si pronajali od Pražské paroplavební společnosti motorovou loď "Odra", byla projížďka slavnostně osvětlenou noční Prahou, plavbou jako v pohádce.

kolumbus

Vidět z Vltavy Národní divadlo, Hradčany, ostatní památky Prahy a zejména krásně nasvícený Vyšehrad bylo pro všech šedesát šest zkřehlých nadšenců z Rakovníka, Poděbrad a Prahy nevšedním zážitkem. Po uzamčení řeky pod Vyšehradem Ilonkou Hruškovou, ředitelkou Domova Ráček a bratrem Červeným, předsedou spolku VLTAVAN, opět velkým klíčem na řetězu (připomínka toho, jak se Kolumbus vrátil ze třetí plavby v okovech), všichni vhodili vodníkovi do jeho tůně minci, aby nechal jejich dušičky i příští rok na pokoji.

kolumbus

I přes chladné povětří rozdal Jožin stovku sklínek jablečných moštů na přípitek. Pak už jen zbývalo přistát a jít se zahřát do krásné restaurace Mánes s vyhlídkou na Národní divadlo. Tam také dostali účastníci plavby od předsedy VLTAVANU a jednatelky, sestry Štěpánkové, diplom a malý dárek. Po občerstvení si slíbili, že se všichni setkají příští rok na 1.máje v Rakovníku při Videofestivalu. Akci Sponzorovala firma JRSK s.r.o., dopravu dotoval Středočeský kraj.

kolumbus kolumbus kolumbus