HANDICAP LYCEUM PRAHA, HCL Praha o.s.

Občanské sdružení, které je členem České rady humanitárních organizací,
kolektivním členem Sdružení pro pomoc mentálně postiženým, čestným členem
spolku VLTAVAN Praha a patronem Domova Ráček o.p.s. v Rakovníku.

Májové odemykání Sázavy místo Jizery

„Pán Bůh nás má pořád rád“ šeptli si pořadatelé letošního „májového odemykání“, protože to bylo už po páté, co bylo prvního května překrásné počasí. A tak, když se v Pikovicích vyrojilo z autobusu skoro padesát nadšených vodáků z oddílů Ráčků z Rakovníka, Sumečků z Poděbrad, Hastrmánků ze Sedlce, Bocmanů a Světáků ze Středočeského kraje a Prahy, bylo jasné, že se plavba po Sázavě vydaří. V plánu sice byla letos Jizera, ale tam nebylo vody ani pro necky. Zasyčely pumpy a za chvíli všech sedm raftů čekalo srovnáno na břehu k slavnostnímu nástupu. Starostlivá Ilonka za pomoci asistující Martinky a maminek, ještě rychle překontrolovala vesty a rozdělila posádky. Zavlála státní vlajka a také oddílové vlajky a pak už mohl AlBert zavelet k letošnímu prvnímu „AHOJ!“. Pro odemknutí řeky byly připraveny dva klíče, jeden menší jakoby pro Sázavu a jeden větší pro Vltavu, na jejíž soutok, jsme měli namířeno. Proto šlo odemykání jako po másle a pak přišlo to nejtěžší, dostat všechny do člunů. Povedlo se, a po tradičním uvíznutí přetíženého AlBertova člunu na kameni, se celá flotila dala do pohybu.

Plavba to byla pohodová, snad až na několik nervózních rybářů (z mnoha desítek na obou březích), kteří měli poznámky, někdy až neslušné, když jsme byli příliš blízko jejich splávků. Nejkrásnější byla, když jsme všechny rafty mohli svázat do voru, a vytvořit jedno velké soulodí a se vztyčenými pádly s větrem v zádech jsme se hnali po proudu jako plachetnice. Horší bylo, když se ten prevít otočil a my museli zabírat, jako kdybychom pluli do kopce. Na soutoku jsme rychle přeťali plavební dráhu Vltavy a v Davli, po úklidu člunů, nás čekal výborný oběd v zamluvené restauraci „V pivovaře“. Nezmar Jarda Šutrák měl jako vždy připraveny k přednesu své básně, což nikoho nepřekvapilo. Povolili jsme mu zazpívat jen jednu jako aperitiv; naopak všechny překvapilo, když dostali poukázku od sponzorující společnosti JRSK s.r.o. jako stravenku, se kterou mohl uhradit skoro polovinu útraty.

A protože také doprava byla dotována Krajským úřadem Středočeského kraje, měli účastníci, uživatelé služeb Domova Ráček o.p.s., Handicap centra Srdce o.p.s., dále ze Společnosti pro podporu lidí s mentálním postižením v Praze a Speciálních domovů SPMP v Sedlci a Chotěšicích i z ÚSP Laguna Psáry, náklady jen minimální.

S díky (také za některé rodiče) dodejme, že první máj se svými klienty na vodě a za volantem strávili jejich ředitelé Míša Šmíd, Ivanka Ambrozová a Ilonka Hrušková s účinnou pomocí dobrovolníků Jóžina Jiráska, Petry Vitvarové a Janičky Lencové. Že bez jakékoliv odměny, to dodávat nemusíme.

Zopakujme si naše májové plavby a řekněme, co nás ještě letos na vodě čeká:


Josef J. Veselý / AlBert
email: hclpraha@volny.cz

© 2002 - 2011 HANDICAP LYCEUM Praha o.s.    design: Tomáš Hruška; hostováno na: http://hosting.blueboard.cz   HTML 4.01 STRICT