Contigo disfruto de la vida Cristoforo Colombo !
De fakto !

vyšehrad

Na svatého Václava, v jedenáct hodin dopoledne, zazněla nad Vltavou nejen zvonkohra z Vyšehradské kapituly svatého Petra a Pavla, ale i bocmanské píšťalky, aby tak uctily památku Kryštofa Kolumba, který zemřel před pěti sty lety. Na padesát vodáků, Bocmanů a Světáků z Prahy, Ráčků z Rakovníka, Sumečků z Poděbrad a Hastrmánků ze Sedlce, nastoupilo na paluby svých raftů, aby napodobili třetí plavbu Kryštofa Kolumba v letech 1498 až 1500. Při vyplutí jim mávali kamarádi z Klubu SPMP DRUK, maminky a další přátelé. Vltava byla tento den plná lodí: vodní skauti měli každoroční Svatováclavskou plavbu Prahou „Přes tři jezy“, na náš pozdrav jen rychle křikli „Ahoj“ aby pak na svých pramicích dál píchali pádly řeku jak diví, sportovci na osmiveslicích při pozdravu stále pluli jak šípy proti proudu a naopak nehybní rybáři na lodičkách jen zabručeli „Petrův zdar“. Zato výletní parníky nám odpověděly mohutnými hlasy lodních sirén; pouze Poříční policie nás tiše a decentně sledovala z dálky. Místo břehů a zátok Ameriky prozkoumávalo našich sedm raftů nejprve Smíchovský, kdysi vorový přístav a Císařskou louku, pak Veslařský ostrov a nakonec Podolský přístav, kde se dříve dokonce těžil led.

vyšehrad

Vodáci pochopitelně nezapomněli pod Libušinou lázní vhodit do tůně Vyšehradskému vodníkovi opět dárky. Tentokrát byly dárkem klíčky, aby vodník věděl, že dnes zamykáme vodáckou sezónu. Roztrhly se mraky a přišlo se na nás podívat i sluníčko. To mimo jiné potěšilo dva zkřehlé kamarády, kteří v zátoce Veslařského ostrova nechtěně ukázali, co znamená bocmanský povel „Muž přes palubu!“. Ostatně to nebyla jediná smůla. Již ráno Sumečkům praskly při nafukování obě vzduchové komory člunu a museli si od Hastrmánků půjčit jiný. Prostě tak, jako měl Kolumbus smůlu a skončil svoji třetí plavbu v řetězech, tak jsme ho napodobili i my. Nakonec jsme na soutoku Botiče s Vltavou za rachotu vlaků, přejíždějících přes Železniční most, uzamkli řeku dvěma velkými klíči, také svázanými řetězem, vylodili se na Výtoni, kde nás čekala kapitánka bocmanů Evička s nejmenším bocmánkem v kočárku Filípkem, a šli do podskalské hospody U Libuše v Plavecké ulici posedět, najíst a napít se. Šutrák tam zapěl oslavnou ódu na Kolumba a každý obdržel od Ilonky účastnický list a malý dárek. Kluci k tomu dostali od Martinky pusu a všichni se od AlBerta dozvěděli co je čeká v projektu „Rovná příležitost“ v roce 2007. Když se ještě navíc dozvěděli, že bohatý oběd sponzorovala firma JRSK s.r.o., dopravu autobusem a pomůcky pomohl uhradit grant Středočeského kraje bylo jasné, že jsme smůlu protrhli a nemusíme se obávat příští rok poslední, čtvrté plavby, tentokrát okolo Střeleckého ostrova a Žofína, zase na Svatého Václava, ale – v noci !

S tebou mě baví svět Kryštofe Kolumbe !
Fakt !