LIPENSKÁ STŘÍBRNÁ ŠTIKA
Rehabilitační pobyt P-108990 OV SPMP v Rakovníku a HANDICAP LYCEA Praha ve dnech 24.6. až 30.06.2002 Kovářov u Frymburku

Po „Zlatých úhořích“ na Berounce v létech 2000 a 2001 budou Ráčci a Bocmani brázdit v roce 2002 na raftech lipenské „moře“. Proč nese tento pobyt název „Lipenská stříbrná štika“ ? Protože tato přehrada byla při napouštění pro rybáře štičím rájem. Příznivé podmínky: stále stoupající hladina, která dávala možnost přirozeného výtěru a téměř žádní nepřátelé, pomohly k přemnožení tohoto krásného dravce, který v Lipně dorůstá obrovských rozměrů. Dnes už je stav rybí osádky v rovnováze, v nádrži je dostatek candátů, okounů, kaprů i bílé ryby a také nočních dravců – mníků jednovousých a úhořů a snad i sumců. Ve zvláštních sítěných boxech tam rybáři dokonce pěstují pstruhy a najdete i račí farmu.

Rámcový program :

Organizace pobytu

Organizátorem pobytu Lipenská štika byl Okresní výbor SPMP Rakovník ve spolupráci s HANDICAP LYCEEM Praha a Domovem SPMP Ráček Rakovník. Autorem projektu byl JUDr. Josef Veselý, dobrovolník, ředitel HANDICAP LYCEA Praha.Vedením pobytu byla pověřena Martina Svobodová, vychovatelka Domova SPMP Ráček. Kapitánem na vodě byl Roman Votroubek, dobrovolník, kulturní program zajišťovala Petra Vitvarová, dobrovolnice, studentka speciální pedagogiky, ostatní program zajišťovala Ilona Hrušková, ředitelka Domova Ráček. Lékařský dohled vykonával MUDr. Milan Klatovský.

Celkem se pobytu zúčastnilo 40 dotovaných osob Ministerstvem zdravotnictví (cestou SPMP). Pobyt byl zajištěn v penzionu Na Kovárně v Kovářově, nedaleko Frymburka i obce Lipno. Doprava byla zajištěna autobusem, který byl z velké části uhrazen sponzorsky. Celý program byl dokumentován dvěma videokamerami a několika fotoaparáty.Z těchto záznamů vznikl třináctiminutový dokument, který měl premiéru 19.10.2002 na 2.cvičení bocmanů v kině MAT na Karlově náměstí v Praze.

Rehabilitační program

Pobyt měl velmi náročný, sportovně rehabilitační, kulturně společenský a výcvikový program, který byl konzultován s vedoucími na poradě 17.6.2002.Volně navazoval na projekt Kurz bocmanů a byl součástí projektu Studánka. Pevnými časy byl stanoven denní řád: budíček( 07:00), rozcvička ( 07:15), snídaně ( 08:00 ), oběd (12:00 ), večeře (18:00 ) a večerka (22:00 ).

V celém programu nechyběl kulturní, naučný a sportovní program, který se prolínal do všech činností a do každého dne. Po celý týden plnili účastníci tábora úkoly z Palubního deníku bocmana a prohlubovali si znalosti o řece Vltavě promítáním Vltavy v obrazech a vlastními zážitky z vodáckých cest.